

Prawo IT
Prawo Nowych Technologii
Prawo IT
Działalność gospodarcza prowadzona w ramach branży technologicznej jest działalnością szczególną, z własną specyfiką i szczególnym otoczeniem prawnym.
Większość firm z branży technologicznej to szybko rozwijające się startupy co oznacza, że konieczne staje się:
- Uregulowanie prawne stosunków pomiędzy wspólnikami
- Wybór odpowiedniej, dla rozliczeń wspólników, formy prawnej prowadzonej działalności
- Uwzględnienie aspektów prawnych, związanych z pozyskaniem finansowania w postaci inwestora strategicznego lub sprzedaży realizowanego projektu w przyszłości.
- Zabezpieczenie własności intelektualnej wnoszonej do projektu, a także powstałej w wyniku projektu.
Nie ma jednego modelu biznesowego dla branży nowych technologii, nie ma też standardów prawnych dla tego rodzaju przedsięwzięć, bardzo często zdarza się, że innowacyjne rozwiązania informatyczno-technologiczne wyprzedzają legislację. Dlatego działalność ta może się wiązać z wieloma pułapkami i wymaga indywidualnych rozwiązań prawnych.
Niezależnie od tego czy Twoje przedsięwzięcie jest jeszcze w fazie pomysłu, rozwoju czy komercjalizacji, Kancelaria Adwokacka Joanny Jakubowskiej-Zawada, zapewnia wsparcie Twojej działalności na następujących płaszczyznach:
- Software development
- Database systems / Big Data
- Data Center
- Data analysis and distribution
- Software as a service (SaaS)
- E-commerce
- Digital & Social Media
Prowadzimy doradztwo prawne firm z branży e-commerce. Wspieramy działalność online związaną z sprzedażą zarówno produktów jak i usług. Tworzymy fundament prawny dla startupów, a także dokonujemy analiz i wdrożeń nowej kultury prawnej w już istniejących dużych projektach. Dzięki wypracowanemu doświadczeniu, nasi Klienci zyskują istotną przewagę ogólnooperacyjną, a takaże związaną z takimi zagadnieniami jak: sprzedaż na odległość, reklama i marketing, strategia CRM, prawa konkurencji, skarg klientów i rozwiązywania sporów.
Jeżeli reprezentujesz, którykolwiek z powyższym zakresów branży IT, to oprócz ogólnoprawnych zasad dotyczących każdej działalności gospodarczej, mogą Cię dotyczyć następujące zagadnienia:
- Ochrona własności Intelektualnej: Znak towarowy, Patent, Prawa Autorskie
- Tajemnica handlowa i tajemnica przedsiębiorstwa
- Umowy licencyjne
- Ochrona prywatności
- Ochrona konsumentów
- Ochrona uczciwej praktyki rynkowej
- Ochrona Uczciwej Konkurencji
Powyższe zagadnienia, a zwłaszcza prawo autorskie nie są dookreślone w ustanowionym i obowiązującym prawie. Przykładowo: pomimo ustawowej definicji „utworu” w rozumieniu prawa autorskiego, definicja ta jest tak nieprecyzyjna, że w zależności od uregulowań umownych za „utwór” można uznać niemal wszystko, w odmiennej sytuacji w wyniku błędnych uregulowań umownych prawa do oczywistego „utworu” nie będą będą podlegały ochronie im należnemu.
Logicznym i prawidłowym krokiem dla każdego poważnego przedsiębiorcy czy twórcy poruszającego się w branży nowych technologii, będzie przekazanie analiz i podjęcie odpowiednich działań Kancelarii Adwokackiej i Adwokatowi biegłemu w tej dziedzinie.