Sukcesja

Sukcesja Przedsiębiorstwa – rola Kancelarii Adwokackiej

Jeśli prowadzisz swoją firmę, wiesz jak wiele czasu i wysiłku poświęciłeś, aby osiągnąć sukces. Dlatego ważne jest, abyś miał plan dotyczący dziedziczenia Twojego biznesu, który zagwarantuje jego ciągłość i zabezpieczy Twoją rodzinę przed nieoczekiwanymi zdarzeniami.

Właśnie w takiej sytuacji warto skorzystać z usług adwokata specjalizującego się w dziedzinie sukcesji przedsiębiorstw. Adwokat pomoże Ci przygotować kompleksowy plan sukcesyjny, który uwzględni wszystkie kwestie prawne, podatkowe i organizacyjne związane z przekazaniem przedsiębiorstwa w sposób najbardziej korzystny dla Ciebie i Twojej rodziny.

Adwokat wskaże Ci możliwości zabezpieczenia procesu sukcesji przedsiębiorstwa niezależnie od tego czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą czy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Uwzględni Twoją aktualną sytuację życiową, grupę potencjalnych spadkobierców oraz kwestię wstąpienia w nowy związek małżeński. Adwokat swoim wsparciem zagwarantuje przejście Twojego biznesu bez zakłóceń i zapewni stabilną kontynuację Twojej działalności.

Dlatego nie wahaj się skorzystać z usług adwokata, który specjalizuje się w dziedzinie sukcesji przedsiębiorstw i skontaktuj się z nim już dziś, aby rozpocząć działania na rzecz przyszłości swojego biznesu i swojej rodziny.

Sukcesja Przedsiębiorstwa – jak wygląda współpraca z naszą Kancelarią ?

Bank - kredyty frankowe - kancelaria frankowa
 1. Spotkanie wstępne

  Pierwszym etapem współpracy z adwokatem będzie konsultacja, podczas której omówisz swoją sytuację prawno-organizacyjną oraz cele, jakie chcesz osiągnąć w zakresie sukcesji swojego przedsiębiorstwa. Adwokat przedstawi Ci koncepcje zarządcy sukcesyjnego, opcji testamentowego uregulowania sukcesji, możliwość założenia spółki z o.o., możliwość założenia fundacji.

 2. Planowanie strategii sukcesji

  Na podstawie zebranych informacji, adwokat opracuje dla Ciebie kompleksową strategię sukcesji, uwzględniającą Twoje cele oraz wymagania prawne i podatkowe. W ramach tej strategii zostanie zaprojektowany plan sukcesyjny, określający, w jaki sposób Twój biznes będzie przekazywany Twoim bliskim.

 3. Przygotowanie dokumentów

  Kolejnym etapem będzie przygotowanie dokumentów i umów sukcesyjnych, które określą szczegóły przekazania przedsiębiorstwa oraz uregulują kwestie podatkowe i prawne związane z sukcesją.

 4. Realizacja planu

  Ostatnim etapem współpracy z adwokatem będzie wdrożenie planu sukcesyjnego. Adwokat będzie nadzorował czynności notarialne związane ze sporządzeniem testamentu, a także dokona wpisów w stosownych rejestrach tj. CEIDG jak i KRS.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Na czym polega zarząd sukcesyjny przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Zarząd sukcesyjny to proces planowania i zarządzania przyszłością firmy w przypadku śmierci. Polega na wyznaczeniu osoby lub zespołu osób, którzy zajmą się zarządzaniem firmą w przypadku nieoczekiwanej śmierci przedsiębiorcy.

Kto może być powołany do zarządu sukcesyjnego?

Zarząd sukcesyjny może składać się z różnych osób, w tym członków rodziny, pracowników firmy, doradców finansowych i prawników. Celem zarządu sukcesyjnego jest zapewnienie ciągłości działalności firmy i minimalizacja ryzyka, które wynika z nagłego odejścia kluczowej osoby.

Jak zabezpieczyć sukcesję będąc wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Dobrym sposobem jest sporządzenie testamentu lub wprowadzenie stosownych zapisów do umowy spółki - testament lub umowa spółki może zawierać zapisy dotyczące sukcesji w firmie, takie jak wyznaczenie następców w zarządzie i wspólników, którzy przejmą kontrolę nad firmą w przypadku nagłej śmierci.

Czy można ustanowić zarząd sukcesyjny przed śmiercią?

Tak, można ustanowić zarząd sukcesyjny przed śmiercią przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Właściciel przedsiębiorstwa może samodzielnie wyznaczyć zarządcę sukcesyjnego w drodze oświadczenia, następnie zarządca sukcesyjny wyrazi zgodę na pełnienie funkcji, przy czym należy pamiętać o ujawnieniu zarządcy sukcesyjnego w CEIDG.

Co w sytuacji, gdy nie został powołany zarządca sukcesyjny za życia przedsiębiorcy?

Jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony przed śmiercią przedsiębiorcy, zarządcę sukcesyjnego mogą powołać spadkobiercy, w ciągu dwóch miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy.

Szukasz pomocy kancelarii adwokackiej? Pomożemy Ci! 
+48 178 886 009
Godz. otwarcia: pon.-pt. 8:00 – 19:00

Publikacje Adwokatów i Prawników

Jakubowska-Zawada I Kancelaria Adwokacka

Copyright 2013-2023 Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanna Jakubowska-Zawada
Zastrzeżenia prawnePolityka prywatności