Testament

Testament, dziedziczenie ustawowe, wydziedziczenie  

Obowiązujące przepisy prawa spadkowego wskazują, że podstawami dziedziczenia jest ustawa bądź testament. Dziedziczenie na podstawie ustawy nazywane jest dziedziczeniem ustawowym i występuje w sytuacji braku sporządzenia testamentu, który skutkować będzie podziałem naszego majątku zgodnie z ustawą – według kategorii i kolejności w niej określonej.

Sporządzenie testamentu pozwala natomiast na odzwierciedlenie naszej woli i podjęcie decyzji w przedmiocie tego, co ma się stać z naszym majątkiem po śmierci. Podejmując decyzję o sporządzeniu testamentu należy pamiętać, iż ma on pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Ważną kwestią jest to, że testament może zostać sporządzony jedynie osobiście, przez osobę mającą pełną zdolność do czynności prawnych i może zawierać rozporządzenia tylko tej jednej osoby.

Dodatkowo testator w zakresie sporządzonego testamentu może dokonać tzw. wydziedziczenia. Wydziedziczenie polega na pozbawienia osoby uprawnionej możliwości bycia spadkobiercą oraz prawa do otrzymania zachowku. Należy jednak pamiętać, że nie można wydziedziczyć osoby bez ważnego powodu – warto także wspomnieć, iż warunki wydziedziczenia zostały szczegółowo unormowane przez obowiązujące przepisy prawne. Nasza Kancelaria po konsultacji z klientem świadczy usługi związane zarówno
z doradztwem w przedmiocie wyboru odpowiedniej formy sporządzenia testamentu, ale także przekazuje istotne wskazówki, który w dokładny i prosty sposób pozwolą jak najpełniej odzwierciedlić wolę spadkodawcy. Dodatkowo pomagamy w przeprowadzeniu postępowania spadkowego – zarówno przed sądem jak i notariuszem.

Testament – dlaczego potrzebujesz adwokata ?

W przypadku bardziej skomplikowanych testamentów, warto skorzystać z pomocy adwokata, aby mieć pewność, że testament jest ważny i spełnia wszystkie wymagania prawne.

Adwokat może doradzić w kwestii treści testamentu i pomóc w wyborze odpowiedniego sposobu sporządzenia testamentu, tak aby spełniał on wszystkie wymagania prawne i odpowiadał potrzebom testora..

Adwokat może pomóc w sporządzeniu testamentu, szczególnie jeśli jest to testament bardziej skomplikowany lub jeśli mamy wątpliwości co do jego formy. Adwokat może również pomóc w wyborze odpowiedniego języka i formuł, tak aby testament był jasny i zrozumiały.

Adwokat może przechowywać testament w swojej kancelarii lub pomóc w wyborze odpowiedniego miejsca przechowywania, tak aby testament był bezpieczny i łatwo dostępny w przypadku jego wykonania.

Pomoc w sprawach związanych z testamentem: Adwokat może pomóc w kwestiach związanych z testamentem, takich jak jego interpretacja, egzekucja, spory dotyczące jego ważności lub wykonania.

Szukasz pomocy kancelarii adwokackiej? Pomożemy Ci! 
+48 178 886 009
Godz. otwarcia: pon.-pt. 8:00 – 19:00

Publikacje Adwokatów i Prawników

Jakubowska-Zawada I Kancelaria Adwokacka

Copyright 2013-2023 Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanna Jakubowska-Zawada
Zastrzeżenia prawnePolityka prywatności