Sprawy o alimenty | specjalizacja w ramach prawa rodzinnego
Sprawy o alimenty, stanowi jedną z specjalizacji naszej Kancelarii Adwokackiej w ramach całego obszaru prawa rodzinnego. Pomagamy skutecznie dochodzić należnych środków finansowych oraz zapewniamy wsparcie w następujących sprawach:
- zasądzenie alimentów na rzecz małoletnich dzieci,
- podwyższenie alimentów względem dzieci oraz względem byłego małżonka,
- obniżenie alimentów względem dzieci oraz względem byłego małżonka,
- uchylenie obowiązku alimentacyjnego względem dzieci oraz względem byłego małżonka,
- zabezpieczenie na czas trwania postępowania sądowego świadczeń alimentacyjnych,
- windykację należności alimentacyjnych, w tym reprezentację przed komornikiem sądowym i prowadzenie egzekucji komorniczej.
Zapewniamy zarówno udział w mediacji i prowadzenie negocjacji dotyczących wysokości alimentów, wsparcie w zawieraniu porozumień rodzicielskich oraz reprezentację przed sądami wszystkich instancji.
Alimenty na dziecko – dlaczego potrzebujesz prawnika?
Dziecko ma prawo do otrzymywania alimentów od rodzica, który nie jest jego głównym opiekunem. Alimenty na dziecko po rozwodzie służą dozaspokojenia jego potrzeb, stosownie do możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców. Wysokość alimentów na dziecko często bywa jednak sprawą sporną, głównie dlatego, że dzieci mają różne potrzeby, a rodzice różny poziom dochodów.
Negocjując z byłym małżonkiem wysokość alimentów warto pamiętać o tym, że dzięki alimentom skorzysta przede wszystkim Twoje dziecko. Bez względu jednak na to czy płacisz, czy otrzymujesz alimenty na dziecko, zgłoś się do prawnika. Doświadczony adwokat pomaga nie tylko złożyć pozew o alimenty na dziecko w adekwatnej wysokości, ale także upewnić się, że wysokość alimentów na dziecko jest optymalna.
Alimenty na małżonka po rozwodzie – kiedy można żądać?
Są dwie sytuacje, w których małżonek może być zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz drugiego małżonka po orzeczeniu rozwodu między nimi. Kiedy jedno z małżonków znalazło się w niedostatku i gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu małżeństwa, a rozwód powoduje znaczne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego.
Czynnikami, które determinują wysokość alimentów i czas, w którym mają być wypłacane są, między innymi, potrzeby osoby uprawnionej oraz możliwości zarobkowe i majątkowe byłego małżonka, który jest zobowiązany do zapłaty tych alimentów.
Alimenty mogą zostać zasądzone w czasie postępowania rozwodowego albo wtedy, gdy istotnie zmieni się sytuacja małżonka uprawnionego do alimentów lub zmianie ulegną możliwości zarobkowe małżonka zobowiązanego do ich płacenia.
Sprawy o alimenty – dlaczego warto współpracować w Kancelarią Adwokacką?
Sprawy o alimenty są zazwyczaj trudne i wymagające, dlatego pomoc doświadczonego adwokata może okazać się nieoceniona. Adwokat będzie w stanie pomóc w zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji oraz w przedstawieniu argumentów, które przemówią na korzyść klienta.
Bazując na wieloletnim doświadczeniu potrafimy ustalić rzeczywistą stopę życiową zobowiązanego do alimentacji oraz przekonać sąd do alimentów, które wystarczają na pokrycie kosztów życia dziecka, na porównywalnej stopie życiowej z zobowiązanym. Dążymy do zabezpieczenia dobra dziecka poprzez rzetelne wykazanie uzasadnionych i uwzględnianych w postępowaniu sądowym potrzeb małoletnich dzieci.
Adwokaci z Kancelarii Jakubowska-Zawada regularnie prowadzą postępowania rozwodowe, które wiążą się z zasądzeniem alimentów. Pomogą Ci ustalić, czy Tobie lub Twojemu małżonkowi należą się alimenty po rozwodzie i w jakiej wysokości, oraz doradzą postępowanie, które w optymalny sposób będzie chronić Twoje interesy.
Nasz adwokat rozwodowy zweryfikuje zasadność sądowego dochodzenia alimentów od byłego małżonka, który argumentuje, że znajduje się w stanie niedostatku lub, że jego sytuacja materialna uległa znacznemu pogorszeniu.
W sprawach dotyczących uchylenia lub obniżenia obowiązku alimentacyjnego potrafimy ustalić spełnienie przesłanek, a także w sposób umiejętny zgromadzić i ocenić materiał dowodowy potwierdzający roszczenie klienta.