Restrukturyzacja

Restrukturyzacja, a rola Kancelarii Adwokackiej

Proces restrukturyzacji to zadanie, które wymaga dobrej znajomości procedur prawnych i biznesowych. Adwokat specjalizujący się w restrukturyzacji przedsiębiorstw to nieoceniona pomoc dla firm, które chcą, a niekiedy są zmuszone, przeprowadzić zmiany w swojej strukturze, ale nie wiedzą od czego zacząć.

Doradztwo prawne adwokata to nie tylko znajomość przepisów prawa, ale także praktyczne doświadczenie w prowadzeniu procesów restrukturyzacyjnych. Adwokat może pomóc w wyborze najlepszej strategii restrukturyzacyjnej, analizie ryzyka, a także w negocjacjach z wierzycielami, reprezentować firmę w postępowaniach restrukturyzacyjnych oraz w sporządzaniu dokumentów w ramach prowadzonych postępowań.

Korzyści wynikające z usług prawnych adwokata w zakresie restrukturyzacji są nieocenione dla firm. Współpraca z adwokatem może przynieść poprawę sytuacji finansowej, wzmocnienie pozycji na rynku oraz poprawę relacji z klientami i dostawcami.

Jeśli Twoja firma boryka się z trudnościami finansowymi lub chcesz przeprowadzić restrukturyzację, warto skorzystać z usług Naszej Kancelarii.
Nasz Adwokat pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy i zminimalizować ryzyko związane z procesem restrukturyzacji.

Restrukturyzacja – Jak wygląda współpraca z nasza Kancelarią ?

Celem współpracy jest przeprowadzenie restrukturyzacji w sposób skuteczny i bez zbędnych komplikacji, a odbywa się ona na kilku etapach:

  1. Spotkanie wstępne

    Pierwszym etapem jest spotkanie wstępne, na którym klient przedstawia adwokatowi sytuację firmy, problemy, z jakimi się boryka, oraz cele restrukturyzacji. Adwokat na tym etapie udziela klientowi podstawowych informacji o procesie restrukturyzacyjnym i omawia możliwe scenariusze działań.

  2. Analiza sytuacji

    Kolejnym etapem jest dokładna analiza sytuacji ekonomicznej i, prawnej i organizacyjnej firmy, która ma na celu zidentyfikowanie przyczyn problemów oraz określenie obszarów wymagających zmian. Na tym etapie adwokat może wykorzystać specjalistyczne narzędzia, takie jak audyt finansowy czy analiza struktury organizacyjnej firmy.

  3. Planowanie

    Na podstawie analizy sytuacji, adwokat tworzy wraz z przedsiębiorcą plan restrukturyzacji, który określa cele, strategie, działania oraz terminy przeprowadzenia poszczególnych działań. Plan ten musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb i warunków klienta.

  4. Realizacja planu

    Po uzyskaniu niezbędnych informacji i po opracowaniu planu restrukturyzacji, adwokat przystępuje do jego wdrożenia. Adwokat reprezentuje klienta w negocjacjach, w postepowaniu sądowym i dba o jego interesy. Adwokat nadzoruje proces realizacji planu i udziela klientowi wsparcia na każdym etapie.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie korzyści przynosi postępowanie restrukturyzacyjne?

Postępowanie restrukturyzacyjne pozwala przedsiębiorstwu na naprawę sytuacji finansowej, poprawę rentowności, zmniejszenie kosztów oraz zmianę struktury organizacyjnej. Dzięki niemu firma ma możliwość odzyskania stabilności finansowej i uniknąć upadłości.

Jak długo trwa postępowanie restrukturyzacyjne?

Czas trwania postępowania restrukturyzacyjnego uzależniony jest od stopnia skomplikowania sytuacji przedsiębiorstwa oraz liczby wierzycieli. Może on trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Kiedy należy rozpocząć postępowanie restrukturyzacyjne?

Postępowanie restrukturyzacyjne należy rozpocząć w momencie, gdy przedsiębiorstwo znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań finansowych, a wierzyciele zaczynają wywierać coraz silniejszą presję.

Kto może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego?

Wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego może złożyć przedsiębiorca, czyli osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

Jakie są rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych?

Istnieją dwa główne rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych: postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne. W ramach postepowania układowego wyróżnia się przyspieszone postępowanie układowe i postępowanie układowe klasyczne.

Czy można złożyć wniosek o restrukturyzację i o upadłość jednocześnie?

Nie ma przeszkód, aby złożyć równolegle wniosek o restrukturyzacje i o upadłość. Przy czym postępowanie o restrukturyzację ma zawsze pierwszeństwo przed upadłością.

Szukasz pomocy kancelarii adwokackiej? Pomożemy Ci! 
+48 178 886 009
Godz. otwarcia: pon.-pt. 8:00 – 19:00

Publikacje Adwokatów i Prawników

Jakubowska-Zawada I Kancelaria Adwokacka

Copyright 2013-2023 Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanna Jakubowska-Zawada
Zastrzeżenia prawnePolityka prywatności